Mezőgazdasági pályázatok 2024 -Paradigmaváltás az Agráriumban

Az új mezőgazdasági pályázatok megjelenésével az agráriumban 2024-től végre elindulhat egy újfajta paradigmaváltás. A 2024- es évtől  elérhető támogatások keretén belül a digitalizáció és a robotika területete kiemelt jelentőséggel bír majd.

A pályázatok segítségével a gazdálkodók hozzáférhetnek a szükséges forrásokhoz és támogatásokhoz, amelyek révén most egy jelentős szakmai kvantumugrást is megvalósíthatnak.

Idén az új mezőgazdasági pályázati lehetőségek egy kivételes periódusban kerülnek bevezetésre. Ebben az időszakban egyszerre következik be a mesterséges intelligencia térnyerése és a pályázatok megjelenése, -  nincs eltolódás sem az egyik, sem a másik területen, mindét esemény együttes bekövetkezése ill. együttállása segíthet majd az elért eredmények csúcshatásában.

Egyáltalán milyen fejlesztésekben érdemes gondolkodni?

  • Precíziós gazdálkodás AI segítségével

A mezőgazdasági pályázatok 2024-ben lehetőséget nyújtanak a mezőgazdálkodóknak arra, hogy pontosabb és hatékonyabb módon kezeljék gazdaságukat az AI által nyújtott adatok és analitikai eszközök segítségével. Az AI segíthet például az optimális vetési sűrűség meghatározásában, a víz- és műtrágya felhasználás optimalizálásában, és a kártevők és betegségek korai felismerésében. Ezek az újítások a mezőgazdasági pályázatok révén könnyebben elérhetők és implementálhatók.

  • Okos traktorok és robotok

A technológia fejlesztése területén a pályázók lehetőséget kapnak arra, hogy beszerezhessék pl.  az önvezető traktorokat és mezőgazdasági robotokat, művelőket, a betakarítással-, vagy a gyomirtással kapcsolatos technológiákat.

  • Adatok alapján történő döntéshozatal

A pályázók beszerezhetnek AI és adatelemzési eszközöket, amelyek segítségével jobb döntéseket hozhatnak. Pl. A meteorológiai adatok, talajanalízis eredményei és a termelési előzmények alapján a gépek és rendszerek pontosabban megtervezhetik a gazdálkodási tevékenységeiket. A mezőgazdasági pályázatok lehetővé teszik majd az adatok alapján történő döntéshozatalt támogató eszközök beszerzését is.

  • Diverzifikált munkaerő

Az agráriumban elterjedő AI és robottechnológiák hatására a munkaerő is diverzifikálódik. A mezőgazdasági pályázatok lehetőséget nyújthatnak a képzések és a szakmai fejlődés finanszírozására, amelyek révén a munkavállalók képesek lesznek alkalmazkodni az új technológiákhoz és készségekhez. Szükség lesz olyan szakemberekre, akik értik az AI működését és a digitális technológiákat, valamint képzett operátorokra, akik felügyelik és karbantartják a robotikát és a gépeket.

Az idei évben megjelenő mezőgazdasági pályázatok komoly kihívásokat és lehetőségeket egyaránt kínálnak a pályázók számára.  Az AI, a robotika és a digitális technológiák felhasználásával a mezőgazdasági rendszerek hatékonyságát és fenntarthatóságát növelhetjük.

Magyarországon érdemes megismerkedni tehát olyan kezdeményezésekkel, amelyek a fenti témákkal egyidejűleg, és  innovatív módon foglalkoznak.

  • Közösségi mezőgazdasági és technológiai  platformok, startup-ok a hazai agráriumban

A NAK TechLab egy online közösségi platform , amely a mezőgazdaság és technológia területén tevékenykedik. Az oldal célja, hogy összekapcsolja a mezőgazdasági szakembereket, vállalkozókat és innovátorokat a technológiai szektorral, lehetőséget teremtve a tapasztalatok, ötletek és innovációk megosztására. https://www.naktechlab.hu/

Az Agtech SUMMIT 2023-as rendezvényén az agrárium digitális átalakulása és a generációváltás folyamataira való fókuszálás mellett más fontos témák is elemzésre kerültek.

  • A rendezvényt az "Edukáció, generációváltás, az agrárium fiatal úttörői" című beszélgetés nyitotta meg, amely során azt elemzésre került, hogy hogyan lehet felkészíteni a fiatalokat az agrárium digitális átalakulására, és hogyan zajlik a generációváltás.
  • A konferencián elhangzott, hogy Európa-szerte számos vállalkozás alapító vezetői mennek nyugdíjba, és  nincs tapasztalati alapú szakirodalom a generációváltáshoz. Ebben az agrárium sem különbözik, és azt sugallja, hogy talán  a digitalizáció lehet a kulcs a sikeres generációváltáshoz.
  • A SUMMIT-en kiemelték, hogy a digitalizáció vonzó lehetőségeket kínálhat a fiataloknak az agrárium területén. Ugyanakkor hangsúlyozottan került megemlítve, hogy az elhivatottság és felelősség elengedhetetlen a családi gazdaságok sikeres vezetéséhez. A digitalizáció lehetővé teszi ugyan a hatékonyság növelését, de fontos megválogatni, mely alkalmazások/platformok bizonyulnak majd hosszútávon valóban hasznosnak.

A MATE Innovációs Központ központvezetője elmondta, hogy az egyetemek is tesznek lépéseket a digitalizáció felé, és támogatják a kutatást és a bennmaradást. Magyarország célja, hogy 2030-ra az európai innovatív országok közé tartozzon, és ennek érdekében a hallgatói és kutatói innovációhoz megteremtették a megfelelő hátteret az egyetemeken. Az oktatás során figyelembe veszik az új generációk preferenciáit és igényeit.

Az agrárszektorban új generációs kutatókra van szükség, és az állami támogatások is rendelkezésre állnak ezeknek a céloknak a megvalósításához. Például a MATE Innovációs Központ kutatócsoportokkal dolgozik azon, hogyan lehet a mesterséges intelligenciát beépíteni a képzésbe. Az oktatásban, aminek már most is részét képezik az agrárinformatika, az AI és a Big Data.

Piackutatás az agráriumban

Az Agtech SUMMIT rendezvényen bemutatott  (Századvég  piackutatása)  során a következő értékek és eredmények kerültek kiemelésre: (1000 fős mintavétel)

Milyennek látja a társadalom  a magyar "gazdát"?

A válaszadók 2/3-a a "gazdákat" 50 év alatti szakembereknek gondolta.

A válaszadók által legfontosabbnak tartott gondolatok a "gazdákkal" kapcsolatban:

  • Jól képzett szakemberek.
  • Józan és racionális emberek.
  • Harmónia a környezettel.
  • Fenntarthatóságra törekednek.
  • Legmodernebb technológiák alkalmazása.
  • Elmaradottak vagy a csúcstechnológiákhoz való kötés csak a preferencia lista legvégén szerepel.
  • A válaszadók 52%-a szerint hazánk agráriuma a többi uniós országhoz képest fejletlenebb, de 28% szerint ugyanolyan fejlett.
  • Az agrárszakma presztízse az elmúlt években 49%-uk szerint javult, 20% szerint nem változott, 23% szerint romlott.

Lakossági vásárlási szokások

  • A válaszadók 71%-a elsődleges vásárlásait a kiskereskedelmi láncokban végzi, 9%-uk a piacon.
  • A közvetlen termelőtől való vásárlást a válaszadók legnagyobb pozitívumnak tartják, ezt követi a fiatal gazdától származó árú, majd a modern technológia.
  • A vásárláskor döntő tényezők sorrendje: ár, magyar, adalékmentes, fenntartható forrásból, helyi termelőtől.

Ezen értékek és eredmények alapján a technológiai fejlesztések és a generációváltás pozitív hatással lehetnek az ágazat presztízsére és versenyképességére.

De mindezeket figyelembe véve nézzük meg, hogy milyen pályázati lehetőségekre számíthatunk az idén?

Mezőgazdasági Pályázati Menetrend 2024

  • 2024 -tavaszán  várhatóan megjelenik a mezőgazdasági és élelmiszeripari beruházásokra vonatkozó első komolyabb pályázati csomag is, amely többek között az élelmiszeripar, a takarmányipar, a kertészet és az állattartás területeit érinti. Ebben az időszakban kezdődik meg az ökológiai szempontból fontos földhasználat-váltást támogató programok indulása is, amelyekhez hosszabb távon fenntartási támogatás is igényelhető.
  • A nyári hónapokban a generációváltást elősegítő támogatási lehetőségek kerülnek meghirdetésre, míg őszre a vidékfejlesztési pályázati konstrukciók várhatók. (Pl. külterületi út önkormányzatoknak, vidéki infrastruktúra fejlesztése, kistelepülések digitális átállása, stb.)
  • Az év végére egy további beruházási pályázati csomag megjelenését tervezi a tárca, amely a precíziós gazdálkodást és a terménytisztítás-szárítás technológiai megújulását valamint, a kertészeti  technológia fejlesztést célozza meg.

Összességében elmondható, hogy az idei év során széleskörű támogatási lehetőségek állnak majd  rendelkezésre a mezőgazdasági és vidékfejlesztési projektek számára, elősegítve a fenntartható fejlődést és az innovációt az agrárszektorban.

forrás: annexpalyazat.hu